Meniu
Vyriškumas. Iš ciklo „Įspūdžiai“ Be pavadinimo (Onomatopėjos meno muziejaus vaizdas nuo Revoliucijos aikštės su Hammonsu, Hepworthu, Koonsu, nežinomu dailininku iš Velykų salos)
Ibo
Ibo
Bertrand Lavier, 2008
Bronza, 96.00 x 25.00 x 16.00 cm
Bertrand Lavier užima garbingą vietą šiuolaikiniame meno pasaulyje. Paveiktas M. Duchampo ir „Nouveaux Réalistes“ darbų, jis šmaikščiais kūriniais sujaukia mūsų nusistovėjusį supratimą apie meną. B. Lavier meta iššūkį dogmai, kad menas privalo būti kantriai kuriamas, ir priverčia žiūrovą įvertinti, kad paprasti kasdieniški daiktai gali tapti tikroviškais meno objektais. B. Lavier parodo visus gyvenimo virtimo menu etapus ir taip ragina naujai pažvelgti į meno ir tikrovės santykį. „Ibo“ yra skulptūrų serijos dalis. Šie darbai davė pradžią naujai B. Lavier „esthétique du détournement“ (pasisavinimo estetikos) orientacijai. Čia abejojama pirminiu daikto statusu, maištaujama prieš kultūrinių mainų tvarką, ir tam autorius sukuria penkias tradicines apeigines Nigerio regiono statulėles iš chromuotos bronzos. B. Lavier kviečia mus pastebėti, kad afrikiečiams tai – kasdieniai atributai, o meno objektais jie tapo tik dėl to, kad tas statulėles ant cokolių užkėlė vakariečiai. Jis žaidžia su vakarietiškai skulptūrai būdingais kodais, į juos įterpdamas svetimų elementų. Tai, kad ši statulėlė priklauso darbų serijai ir kad ji mūsų dienomis sukurta iš visai tam nebūdingos medžiagos, apgaubia ją meniškumo aura. B. Lavier varžosi su praeities menu, jį savaip pateikia, ieškodamas ir atrasdamas netikėtų derinių, susiedamas detales ir medžiagas, kad suglumintų žiūrovą. „Kodėl gi šis aborigenas padarytas iš nikeliuotos bronzos?“ – toks klausimas savaime kyla žiūrint į „Ibo“. B. Lavier žadina pojūčius. Kursto juos ne tik dėl to, kad meno paskirtis yra padėti suprasti visuomenę, bet ir kviečia visuomenę kitaip pažvelgti į meną. Menininkai perpranta visuomenę gerokai anksčiau, nei tai padaro kitų sričių atstovai, tačiau mes irgi turime būti pasirengę suvokti meną, nes šiuolaikinis menas skiriasi nuo moderniojo ar klasikinio ir kurti šiuolaikinį meną jau nebėra vien tik geros atlikimo technikos klausimas. (aut. Francesca Ferrarini)
Eksponuota: „ArtVilnius'15“, Litexpo parodų centras, Lewben Art Foundation stendas, kuratorė: Francesca Ferrarini, 2015 06 25 - 2015 06 28 Publikuota: „Art Vilnius ’15“ parodos katalogas. Vilnius: Lewben art foundation, Lietuvos išeivijos dailės fondas, 2015 (p. 36).
Scroll to zoom