Meniu
Théo Tobiasse
Théo Tobiasse
1927 - 2012

Teo (Eidesas) Tobiasas gimė litvakų šeimoje Jafoje. Netrukus šeima grįžo į Lietuvą, tačiau po kelerių metų, ieškodami sotesnio gyvenimo, visi persikėlė į Paryžių. Čia T. Tobiasas baigė Dekoratyvinio meno mokyklą. Antrojo pasaulinio karo metu šeima slapstėsi Paryžiuje. Priverstas dienų dienas tyliai sėdėti kambaryje, T. Tobiasas daug skaitė, piešė ir žaidė su tėvu šachmatais. Po karo dailininkas pasinėrė į kūrybą. Nuo 1984 m. turėjo dirbtuves Niujorke, tačiau reguliariai grįždavo į Prancūziją, keliavo po pasaulį su parodomis.

Ekspresionistiniai su siurrealizmo ir primityvizmo elementais T. Tobiaso darbai yra tarsi muzikos kūriniai su sudėtingomis daugiasluoksnėmis kompozicijomis ir skambančiomis spalvinėmis fantazijomis, kur mėgstamiausios dailininko spalvos yra oranžinė, raudona, rausva ir mėlyna. Dailininkas dažnai naudojo mišrias technikas, tad jo tapyba, grafika, skulptūra prarado aiškias ribas – piešinys išraižytas storame aliejinių dažų sluoksnyje, o skulptūros paviršius virto ištapyta drobės plokštuma.

Paryžiuje T. Tobiasui didžiulę įtaką padarė jo draugo Marko Šagalo kūrybos misticizmas ir poetiškumas. Asmenines istorijas bei dvasinius išgyvenimus T. Tobiasas tapatino su bibliniais ir istoriniais įvykiais bei žydų liaudies folkloru, tad jo dailės kalba prisodrinta metaforų, aliuzijų ir simbolių: ratai dunda klajones ir tremtį, žvakės skleidžia vilties šviesą, aitvarai neša laimę, paukščiai čiulba taiką, katės murkia meilę, o seni žydai meldžiasi sinagogose, studijuoja Torą ir pučia šofarus. Kai kuriose dailininko drobėse ir litografijose išryškėja itin stiprūs nuotykių ir erotikos elementai: miesto fone sklando putlių didžiakrūčių moterų figūros, ant arklių, avinų ir ožių šuoliuoja princai ir pranašai, ore vartaliojasi akrobatai, išdaigas krečia klounai ir graudžius eilėraščius deklamuoja arlekinai.

T. Tobiaso kūryboje kartais išnyra „migloti vaikystės prisiminimai“, o litvakiškoji melancholija ir lyrizmas diktuoja kūrinių nuotaikas. Viename interviu T. Tobiasas sakė: „Mes gyvenome Kaune, plačios Nemuno upės pakrantėje. Aš prisimenu upę ir ypač laivą, kurį, įžiebiant žiburius, matydavau kaupiantis vakaro tamsai. Šio laivo vaizdas iki šiol toks ryškus atmintyje, kad dažnai iškyla mano tapyboje“ (1987, European Judaism, 1:25).

T. Tobiaso tapybos, grafikos, keramikos darbai saugomi pasaulio muziejų kolekcijose, vitražai ir mozaikos puošia bažnyčias ir visuomeninius pastatus, skulptūros – parkus ir aikštes. Moderniausios nūdienos Vakarų Europos, JAV ir Izraelio privačios galerijos ir kolekcininkai noriai įsigyja jo tapybos ir litografijos darbų.

 

Parengta pagal:

Litvakų dailė privačiose Lietuvos kolekcijose. Sud. Gradinskaitė, V. (2015). Vilnius: Lewben Art Foundation

Skaityti daugiau
Didžiojo kanalo odaliska

Didžiojo kanalo odaliska

Drobė, aliejus, 89.00 x 116.00 cm